Beşiktaş/İSTANBUL
ARA
Telefonla Ara
» YORUMLAR  

ARACI YOKUŞTA KAYDIRMADAN HAREKET ETTİRME

Yolun engebeli olduğu yerlerde, bazı yardımcı tedbirler araç kullanımına keyif katar. Mesela yokuşlarda, eğer durmak zorunda kalınırsa, tekrar aracı kaydırmadan hareket ettirebilmek Gerekir. Bunun için iki farklı yöntem vardır.
İlki, el frenini çekip aracın kaymasını önlemek. Hareket edeceğiniz zaman, debreyaj daki ayağınızı hafifçe kaldırıp, motor sesinin değişmeye başladığı an, sağ ayağınızla hafif gaz verip elfrenini indirmelisiniz. 
Burada dikkat edeceğiniz nokta; debreyajı yarım kaldırdığınızda azıcık bekletip, kalan kısmını ise araç 5-6 metre yol aldıktan sonra yavaş yavaş indirmeniz. Debreyajı birden bırakmanız motorun stop etmesine sebep olur.
İkincisi ise; Elfreni kullanmadan,sağ ayak frendeyken, debreyajı yine motor sesinin değişeceği noktaya kadar kaldırıp, o noktada azıcık bekletirken sağ ayakla freni bırakıp hafifçe gaz vermek. Debreyajın kalan kısmını yine yavaş bırakmak, motorun stop etmemesi adına çok önemlidir.
Her iki yöntemde de, debreyajı kavrama noktasına getirip, bir iki saniye beklemenin ardından debreyajın kalanını bırakmak lazım.
Ayrıca ''Yokuş Kalkış Desteği'' dediğimiz sistem,aracın  yokuşta birkaç saniye kaymasını önler, yani yokuşta size yardımcı olacaktır.

SIK SORULAN SORULAR
Otomatik araç ile ders yapabilir miyim ?

Hem otomatik hemde manuel araçla ders yapma imkanı vardır. Araçlarımız çift pedallidir.

 

Dersleri nerede yapıyorsunuz ?

Bütün dersler akan trafikte yapılır, başlangıçta trafiğin yoğun olmadığı yerler seçilir. İleriki aşamalarda,İstanbul trafiğine adaptasyon adına, zorluk derecesi yüksek yerler, (otoyollar da buna dahil) seçilir.

Sürüş fobimi nasıl yenerim ?

Öncelikle ders aldığınız kişinin uzman olması gerekir. Uzman hocanızın ders esnasında komut ve talimatlarına uyun fobinizi yavaş yavaş yeneceksiniz.

Olası kaza durumunda ben sorumlu muyum ?

Hayır, olası bir kaza durumunda hiçbir maddi sorumluluğunuz yoktur.

Ne kadar ders almalıyım

Bu kişiden kişiye farklılık gösterir. Tavsiyemiz, kursiyerin kendine olan güvenini kazanmasıyla birlikte, kendisinin karar vermesidir.

Kendi aracımla ders yapabilir miyim ?

Elbette. Ama doğru olanın ilk dersin çift pedalli bir araçta yapılması, devamında hocanın tavsiyelerine uyulmasıdır.

 

Niçin sizi tercih edeyim ?

Bütün meslektaşlarımıza saygıyla birlikte, yurtdışında aldığım eğitimin ve yine derslerde yaptırdığım bütün uygulamaların, farklı ve daha öğretici olduğunu düşünüyorum.
Öğretme ve uygulatabilme konusunda yeterli tecrübeye sahibim. Bu konuda referansım çok, birçok ünlü isme ders verdim.

REFERANSLARIMIZ