Beşiktaş/İSTANBUL
ARA
Telefonla Ara
» YORUMLAR  

DÜZ VE VİRAJDA GERİ SÜRME

Düz yada virajda geri geri araç kullanmak, özel manevra gurubuna girer ve sizin dışınızda ki sürücü ve yayalara yol vermenizi, onları engellememenizi gerektirir. Bu manevra yapılacağı zaman yolun tek yön olmaması gerekir, zira tek yönlü yollarda geri geri araç kullanmak yasaktır. 
Geri manevra yapacağınız zaman, aracı yolun sağına, kaldırıma 30cm kala, paralel olacak şekilde durdurmalısınız. Dörtlü sinyali yakıp, yol emniyetini aldıktan sonra, yavaşça geri geri sürerken, ister iç ve dış aynalar marifetiyle, istenirse sağ omuz yönünde direkt arkaya bakarak manevranızı tamamlayabilirsiniz. Manevra esnasında sürekli ön ve arka trafik kontrol altında tutulmalı, gerektiğinde durup bekleme yapılmalıdır. 
Manevra yaparken sağ dış aynadan, kaldırımla olan mesafenizi ilk durduğunuzda ki gibi muhafaza etmelisiniz, yani gereksiz kaldırımdan açılıp yola doğru gitmeme veya fazla kaldırıma yanaşıp tekerleklerin kaldırıma sürtmesini engellemelisiniz. Burada doğru olan paralel bir şekilde manevrayı tamamlayabilmektir. 
Özellikle virajlı yollarda geri sürerken, yine yol emniyeti ve kaldırımla olan mesafe çok önemlidir.

SIK SORULAN SORULAR
Otomatik araç ile ders yapabilir miyim ?

Hem otomatik hemde manuel araçla ders yapma imkanı vardır. Araçlarımız çift pedallidir.

 

Dersleri nerede yapıyorsunuz ?

Bütün dersler akan trafikte yapılır, başlangıçta trafiğin yoğun olmadığı yerler seçilir. İleriki aşamalarda,İstanbul trafiğine adaptasyon adına, zorluk derecesi yüksek yerler, (otoyollar da buna dahil) seçilir.

Sürüş fobimi nasıl yenerim ?

Öncelikle ders aldığınız kişinin uzman olması gerekir. Uzman hocanızın ders esnasında komut ve talimatlarına uyun fobinizi yavaş yavaş yeneceksiniz.

Olası kaza durumunda ben sorumlu muyum ?

Hayır, olası bir kaza durumunda hiçbir maddi sorumluluğunuz yoktur.

Ne kadar ders almalıyım

Bu kişiden kişiye farklılık gösterir. Tavsiyemiz, kursiyerin kendine olan güvenini kazanmasıyla birlikte, kendisinin karar vermesidir.

Kendi aracımla ders yapabilir miyim ?

Elbette. Ama doğru olanın ilk dersin çift pedalli bir araçta yapılması, devamında hocanın tavsiyelerine uyulmasıdır.

 

Niçin sizi tercih edeyim ?

Bütün meslektaşlarımıza saygıyla birlikte, yurtdışında aldığım eğitimin ve yine derslerde yaptırdığım bütün uygulamaların, farklı ve daha öğretici olduğunu düşünüyorum.
Öğretme ve uygulatabilme konusunda yeterli tecrübeye sahibim. Bu konuda referansım çok, birçok ünlü isme ders verdim.

REFERANSLARIMIZ