Beşiktaş/İSTANBUL
ARA
Telefonla Ara
» YORUMLAR  

İKİ ARAÇ ARASINA PARK ETME

     Genellikle yeni araç kullanmayı öğrenenlerin, en fazla park etmede zorlandıkları gerçeğinden hareketle, iki araç arasına park edeceğimiz zaman nelere dikkat etmemiz gerektiğini size detaylı bir şekilde sunuyoruz. Öncelikle park yapacağınız yerde park yasağı olmaması gerekir. park yasağı olmasa bile, park edeceğimiz alan, yolun fiziki durumu itibariyle uygun değilse, yada diğer sürücülerin yolunu daraltma, engelleme yapma ihtimali varsa, bu durumda oraya park etmekten kaçınmak gerekir.
 Park ederken şu hususlara dikkat ediniz:

1- Park edeceğiniz alanın, sizin aracınızın boyundan bir buçuk kat uzun olması gerekir. Yani yeterli boşluk varsa park edebilirsiniz.
2- Park etmiş aracın yanına 50cm mesafe kalacak şekilde, sizin sağ dış aynanız, park etmiş aracın sol aynasıyla hiza olacak şekilde, paralel biçimde durmalısınız.
Durduktan sonra dörtlü sinyali yakıp, diğer sürücü ve yol kullanıcılarını kontrol etmelisiniz. 
3- Vitesi geri alıp, aracınızı ağır ağır geri hamle yaptırırken, sağ omuz hizasından, aracınızın sağ arka kelebek camının park eden aracın tamponuyla aynı hizaya gelmesine dikkat edin. Tam bu sırada direksiyonunuzu seri bir şekilde tam sağa kırıp yavaşça gelmeye çalışın. İşte bu esnada aracınızın burnu yola doğru kayacağından yolu tekrar tekrar kontrol edin.
4- Geri gelmeye devam ederken sizin sağ dış aynanız park eden aracın tamponuyla yine hizaya geldiğinde, bu seferde direksiyonu tam sola çevirin. 
Bazı durumlarda sola çevirme yaptığınızda, sizin sağ aynanız park eden aracın tamponunu 30cm geçmesi gerekir. Bu araç boylarıyla alakalı bir durumdur.
5- Geri gelmeye devam edin ve bir yandan sağ dış ayna yardımıyla kaldırımla olan uzaklık ve paralelliği hesaplayın. Araç kaldırıma tam paralel olduğunda durun ve tekerlekleri düz hale getirin.

SIK SORULAN SORULAR
Otomatik araç ile ders yapabilir miyim ?

Hem otomatik hemde manuel araçla ders yapma imkanı vardır. Araçlarımız çift pedallidir.

 

Dersleri nerede yapıyorsunuz ?

Bütün dersler akan trafikte yapılır, başlangıçta trafiğin yoğun olmadığı yerler seçilir. İleriki aşamalarda,İstanbul trafiğine adaptasyon adına, zorluk derecesi yüksek yerler, (otoyollar da buna dahil) seçilir.

Sürüş fobimi nasıl yenerim ?

Öncelikle ders aldığınız kişinin uzman olması gerekir. Uzman hocanızın ders esnasında komut ve talimatlarına uyun fobinizi yavaş yavaş yeneceksiniz.

Olası kaza durumunda ben sorumlu muyum ?

Hayır, olası bir kaza durumunda hiçbir maddi sorumluluğunuz yoktur.

Ne kadar ders almalıyım

Bu kişiden kişiye farklılık gösterir. Tavsiyemiz, kursiyerin kendine olan güvenini kazanmasıyla birlikte, kendisinin karar vermesidir.

Kendi aracımla ders yapabilir miyim ?

Elbette. Ama doğru olanın ilk dersin çift pedalli bir araçta yapılması, devamında hocanın tavsiyelerine uyulmasıdır.

 

Niçin sizi tercih edeyim ?

Bütün meslektaşlarımıza saygıyla birlikte, yurtdışında aldığım eğitimin ve yine derslerde yaptırdığım bütün uygulamaların, farklı ve daha öğretici olduğunu düşünüyorum.
Öğretme ve uygulatabilme konusunda yeterli tecrübeye sahibim. Bu konuda referansım çok, birçok ünlü isme ders verdim.

REFERANSLARIMIZ