Beşiktaş/İSTANBUL
ARA
Telefonla Ara
» YORUMLAR  

OTOYOLA GİRİŞ-ÇIKIŞ

Otoyollar, hızın yüksek olduğu yollardır. Dolayısıyla bu yolların emniyetli kullanımını ve kurallarını iyi öğrenip, neticede iyi de bir uygulayıcısı olmamız gerekiyor. Unutmayalım ki otoyol kazaları en fazla ölümlü kazalar kategorisinde ilk sıradadır.
Otoyollarda giriş ve çıkış şeritleri, sizin emniyetli bir şekilde otoyola katılımınızı ve yine emniyetli bir şekilde otoyoldan ayrılmanızı sağlar. Bu şeritler kalın blok halinde beyaz çizgilerle işaretlenmiş olup giriş yaptığınızda solunuzda, çıkış yaptığınızda ise sağınızda kalır.
Giriş yapacağınız zaman, daha giriş şeridindeyken aracın hızı arttırılır, yaklaşık 80km hıza erişmeden giriş yapılmamalıdır. Çünkü otoyolda seyreden sürücü hızları, çok daha yüksek olacağından, düşük hızla giriş yapmak tehlikelidir. Hız arttırılırken bir yandan da otoyolda seyreden trafik aynalar yardımıyla kontrol edilir. Giriş yapmaya karar verildiğinde, önce iç ayna sonra sol dış ayna ve ardından sol omuz hizasından yana (ölü nokta) bakılır, yol müsaitse sol sinyal yakılır ve giriş yapılır. Burada unutulmaması gereken şey; geçiş üstünlüğü otoyolda seyreden trafiğe aittir. Dolayısıyla giriş yaparken bazı durumlarda öncelik vermeniz gerekebilir. Giriş tamamlandıktan sonra sinyal kapatılır ve yol boyunca dikkatli olmak gerekir.
Eğer sollama yapmanız gerekiyorsa; yine aynalar ve ölü nokta kontrol edilir, sol sinyal yakılır ve şerit değiştirilir. Sağa geçileceği zaman da iç ve sağ aynadan sağda ki araç kontrol edilir, sağ omuz hizasından ölü noktaya bakılır, sağ sinyal açılır ve dikkatlice şerit değiştirilir. 
Otoyollarda her zaman sağ şeridi kullanmak daha emniyetlidir. Sağ şerit boşken orta veya sol şeritte gitmek doğru değildir. Ancak sollama gerektiren durumlarda soldaki şeritler kullanılabilir. Unutmayalım! en emniyetli şerit orta şerit değil, sağ şerittir.
Otoyoldan çıkış yapılacağı zaman, çıkış gösteren levhalar takip edilir. çıkışa yaklaşıldıysa, sollama yapılmaz ve mümkün mertebe en sağ şeritte kalınmaya dikkat edilir. Çıkış şeridine 300m kala sağ sinyal yakılır, blok çizgilerin başlamasıyla birlikte, bu çizgilerin sağına dikkatli bir şekilde geçilir. Hız otoyoldayken düşürülmez. Çıkış şeridine girdikten sonra hızı düşürmek, otoyolda ki düz giden diğer sürücülerin gereksiz engellenmesini önler ve kaza riskini azaltır.

SIK SORULAN SORULAR
Otomatik araç ile ders yapabilir miyim ?

Hem otomatik hemde manuel araçla ders yapma imkanı vardır. Araçlarımız çift pedallidir.

 

Dersleri nerede yapıyorsunuz ?

Bütün dersler akan trafikte yapılır, başlangıçta trafiğin yoğun olmadığı yerler seçilir. İleriki aşamalarda,İstanbul trafiğine adaptasyon adına, zorluk derecesi yüksek yerler, (otoyollar da buna dahil) seçilir.

Sürüş fobimi nasıl yenerim ?

Öncelikle ders aldığınız kişinin uzman olması gerekir. Uzman hocanızın ders esnasında komut ve talimatlarına uyun fobinizi yavaş yavaş yeneceksiniz.

Olası kaza durumunda ben sorumlu muyum ?

Hayır, olası bir kaza durumunda hiçbir maddi sorumluluğunuz yoktur.

Ne kadar ders almalıyım

Bu kişiden kişiye farklılık gösterir. Tavsiyemiz, kursiyerin kendine olan güvenini kazanmasıyla birlikte, kendisinin karar vermesidir.

Kendi aracımla ders yapabilir miyim ?

Elbette. Ama doğru olanın ilk dersin çift pedalli bir araçta yapılması, devamında hocanın tavsiyelerine uyulmasıdır.

 

Niçin sizi tercih edeyim ?

Bütün meslektaşlarımıza saygıyla birlikte, yurtdışında aldığım eğitimin ve yine derslerde yaptırdığım bütün uygulamaların, farklı ve daha öğretici olduğunu düşünüyorum.
Öğretme ve uygulatabilme konusunda yeterli tecrübeye sahibim. Bu konuda referansım çok, birçok ünlü isme ders verdim.

REFERANSLARIMIZ