Beşiktaş/İSTANBUL
ARA
Telefonla Ara
» YORUMLAR  

TEK HAMLEDE GERİ DÖNÜŞ YAPMA

Tek hamlede geri dönüş yapma, özel manevra dediğimiz guruba girer. 
Genellikle yanlış girilen yollarda veya devamı bir şekilde mümkün olmayan yollarda, geri dönüş yapmanın en kolay şeklidir. Bir yoldan geri dönüleceği zaman dikkat edilecek husus, o yolun tek yön olup olmamasına dikkat edilir. Tek yön ise geri dönüş yapılmaz. 
Tek hamlede geri dönüş yapılacağı zaman, yolun azami genişliğini kullanabilme adına, en sağına yanaşılır ve dörtlü sinyal açılır. Yolda seyreden diğer trafik kontrol edilir, yol boş ise, direksiyon tamamen sola çevrilir ve yavaşça manevra tamamlanır. Aracın yönü dönmek istenilen istikamete döndüğünde direksiyon düzeltilir ve dörtlü sinyal kapatılır. 
Bu manevrayı yaptığınızda sizin dışınızdaki bütün herkese yol vermek zorundasınız, dolayısıyla trafik durumu müsait değilse, başka bir yerden dönüş yapmak gerekebilir. Gereksiz trafiği aksatma yada saygı kurallarını zorlama yapmak hem kurallara aykırı hemde bilinçli bir sürücü adayının yapmaması gereken bir davranıştır.

SIK SORULAN SORULAR
Otomatik araç ile ders yapabilir miyim ?

Hem otomatik hemde manuel araçla ders yapma imkanı vardır. Araçlarımız çift pedallidir.

 

Dersleri nerede yapıyorsunuz ?

Bütün dersler akan trafikte yapılır, başlangıçta trafiğin yoğun olmadığı yerler seçilir. İleriki aşamalarda,İstanbul trafiğine adaptasyon adına, zorluk derecesi yüksek yerler, (otoyollar da buna dahil) seçilir.

Sürüş fobimi nasıl yenerim ?

Öncelikle ders aldığınız kişinin uzman olması gerekir. Uzman hocanızın ders esnasında komut ve talimatlarına uyun fobinizi yavaş yavaş yeneceksiniz.

Olası kaza durumunda ben sorumlu muyum ?

Hayır, olası bir kaza durumunda hiçbir maddi sorumluluğunuz yoktur.

Ne kadar ders almalıyım

Bu kişiden kişiye farklılık gösterir. Tavsiyemiz, kursiyerin kendine olan güvenini kazanmasıyla birlikte, kendisinin karar vermesidir.

Kendi aracımla ders yapabilir miyim ?

Elbette. Ama doğru olanın ilk dersin çift pedalli bir araçta yapılması, devamında hocanın tavsiyelerine uyulmasıdır.

 

Niçin sizi tercih edeyim ?

Bütün meslektaşlarımıza saygıyla birlikte, yurtdışında aldığım eğitimin ve yine derslerde yaptırdığım bütün uygulamaların, farklı ve daha öğretici olduğunu düşünüyorum.
Öğretme ve uygulatabilme konusunda yeterli tecrübeye sahibim. Bu konuda referansım çok, birçok ünlü isme ders verdim.

REFERANSLARIMIZ